Sık sorulan sorular

Çalışmamı yayınlarsanız, benim masraflarım ne kadar olacak?

Eserinizi bizimle yayınladığınızda hiçbir ücret ödemezsiniz. Şirketimiz, kitap yayımlama risklerini sadece Yayıncı tarafından taşınması gerektiği bilincindedir.
Bununla birlikte, tüm riskleri taşıdığımızı göz önünde tutularak, çalışmanızın kalitesi hakkında size karşı her zaman dürüst olup, sadece tam destek verebileceğimiz eserleri yayınlayacağız.

Bir kitabın üretimi ne kadar zaman ister?

Bir proje tamamlanınca (tüm dosyalar ТАК Online üzerine yüklenmiş ve benzersiz kitap kapağı oluşturulmuş), kitabın ilk katalogda görüntülenmesi için yaklaşık iki hafta gerekmektedir.

Muhtemel perakende fiyatı ne kadar olacaktır?

Son satış fiyatı Yayınevi tarafından belirlenir ve talep tahmini, uygun okuyucu kitlenin tanımlanması ve değerlendirilmesi, metin hacmine bağlı değişken üretim masrafları, proje ile ilgili sabit masraflar, beklenen pazarlama tedbirleri ve dağıtım kanalları gibi birçok faktörlere bağlıdır.
Bu nedenlerle, kitabın maliyeti ancak yayın süreci sona erdiğinde belirlenecektir.
Yine de yazarlarımızın kitap yayınlanmadan önce nihai fiyatı etkilemeye ve kitabın piyasada maliyetini azaltmaya yönelik benzersiz bir fırsatı bulunmaktadır.

Dürüst fiyat politikası

Güncel fiyatlarımız genelde 30-70 Euro arasında değişmektedir. Son satış fiyatı Yayınevi tarafından belirlenir ve talep tahmini, uygun okuyucu kitlenin tanımlanması ve değerlendirilmesi, metin hacmine bağlı değişken üretim masrafları, proje ile ilgili sabit masraflar, beklenen pazarlama tedbirleri ve dağıtım kanalları gibi birçok faktörlere bağlıdır.
Biz, yazarlarımıza eşsiz bir fırsattan yararlanmalarını teklif ediyoruz. Yazar isterse bu kitabın değerini etkileyebilir ve böylece onu daha ucuza satmamız için bir imkân sağlayabilir.

Hesaplama nasıl yapılır ve benim ne yapmam gerekiyor?

Ücret önceki sene için, 12 ayda bir kere hesaplanır.
Yani, örneğin kitabınız 21 Ağustos’ta piyasaya sürüldüyse, ilk ödeme dönemi gelecek yılın 21 Ağustos’undan başlayacaktır. Yazar, bu dönem içinde satılan tüm nüshalar için ücret alacaktır. Neden bu kadar bir gecikmenin olduğunu sorabilirsiniz. Çok basit: kitapçılıkta uzun vadeli ödemelere hâkimdir. Satılan nüshalar için ücret ödemelerini bu andan itibaren her yıl bekleyebilirsiniz.

Nihai sonucu nasıl etkileyeceğim?

Bütün fikirleriniz ve önerilerinize açığız. Kitabınız nihai onay almadan önce, kitabınızda herhangi bir değişiklik ya da düzeltme yapabilirsiniz. Nihai onayı alındıktan sonra, herhangi bir değişiklik yapmak mümkün olmayacaktır.

Eserim TAK tarafından düzenlenecek mi?

Kabul ettiğimiz eserlerin zaten yüksek kaliteli olduklarından dolayı onları düzenlemiyoruz. Bildiğiniz gibi, yazar herhangi bir mali masraf taşımıyor. Bu bağlamda, metin düzenlemesi temin etmediğimize dikkatinizi çekmek istiyoruz. Yazar, metnin içeriği ve düzenlenmesi için kendisi sorumludur.

Yazarlardan neden para almıyorsunuz?

Yazarlarımızdan para istemiyoruz çünkü onlarla ilk önce ortak olmak istiyoruz. Biz gelirimizi sadece kitap satışları yoluyla sağlıyoruz. Ancak, şirketimizin yüksek standartlarına uymak için hangi kitabı yayınlayacağımızı karar verme hakkını saklı tutarız. Birçok eseri yayınlama ve onlar için satış pazarını bulma imkânlarına sahip olduğumuzdan gurur duyuyoruz ve bu modeli takip ettiğimizden mutluyuz.

Ben, banka bilgilerini vermek gerekliliğinden endişe duyuyorum/Banka hesabım yakında değişecek. Ödememi nasıl alabilirim?

Almanya’da, çeşitli bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek için (mesela havale), banka hesap bilgilerini sormak sıradan bir şeydir. Avrupa Birliği şartları bunun gibi işlemleri tamamen sağlam ve güvenli bir döviz değiştirme yöntemine çevirir. Farkındayız ki, banka detaylarını sormak, ABD’den gelen yazarlar için bir tür kimlik dolandırıcılığı gibi gözükebilir. Lütfen şunu bilin ki, banka hesap detaylarına, hesabınıza yılda sadece bir kez ödeme aktarımını yapmak için ihtiyacımız vardır.
Ödemeyi almak için banka detaylarını açıklamak şarttır. Fazla güveniniz için, en üst düzeyde emniyet sağlayan VeriSign güvenlik sistemini kullanıyoruz.
Bazı yazarlarımızın sırf ödemeleri almak için güvenlik amacıyla ayrı bir bankada hesap açmalarını da bilmek sizin için faydalı olabilir.
Kayıt sırasında “Banka detayları” alanını boş bırakırsanız, ücreti size transfer edebilmemiz için banka hesap bilgilerinizi cari yıl 30 Haziran’a kadar, yani ödemelerin hesaplandığı tarihten önce bildirmelisiniz.
Eğer banka bilgilerini zamanında vermezseniz, bilgileri yanlış girerseniz ya da veriler tarihine göre artık geçerli/gerçek değil ise, o zaman herhangi bir ödeme alamayacaksınız.
Sizden doğru banka hesap bilgilerini aldıysak ödemeleriniz her yıl 30 Haziran’da hesaplanacaktır.
Sizi kazandığınız miktar konusunda bu tarihte bilgilendirip parayı hesabınıza havale edeceğiz.
Eğer banka hesap verilerinizi kitap projenizi bitirdikten sonra değiştirmek istiyorsanız, lütfen, TAK Online’da kişisel yazar verilerinizi kullanarak oturum açın ve güncel bilgileri girin.